Maailm

Demokraatia eest võitlemine on väärt kõrgemaid energiahindu, ütleb Timmermans

Venemaa sissetung Ukrainasse toob eurooplaste jaoks kaasa kõrgemad energiahinnad, kuid Moskva demokraatiavastasele rünnakule allaandmise hind on veelgi suurem, ütles Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans Euronewsile.

“Kriisi, toimuva tõttu, ka venelaste turuga manipuleerimise tõttu on meil energiahinnad kõrgemad, kuid me peame tagama, et investeerime taastuvenergiasse nii palju, et saaksime oma kodanikele öelda, et varsti kahanevad energiaarved,” ütles Euroopa rohelise kokkuleppe eest vastutav Timmermans.

“Me ei saa lihtsalt vähendada oma energia maksumust. Peaksime nägema laiemat pilti: meie demokraatia, ühiskonna ja vabaduse hind oleks tohutu, kui me praegu Putinile vastu ei astu. Ja see tähendab, et me peame arvestama lühiajalise energiahindade tõusu riskiga.

“Kui vaadata neid Kesk- ja Ida-Euroopa riike, kes sõltuvad suuresti Vene gaasist, siis nad on nõus hinda maksma, sest nad teavad, et on varem Moskva kontrolli all olevat hinda maksnud ja kindlasti ei taha tagasi pöörduda. Nii et me peaksime nende nõuandeid kuulama,” lisas ta.

Timmermansi jaoks on roheline üleminek ELi jaoks ainulaadne võimalus võõrutada end fossiilkütustest ja tugevdada bloki iseseisvust, nii et “me ei pea saatma Venemaale miljardeid, et hoida oma maja soojas”.

Isegi kui taastuvatel energiaallikatel on juba möödas fossiilkütuste kui Euroopa peamise elektriallikana, energia iseseisvus on veel aastakümnete kaugusel ja hindade kõikumine on muutumas uueks normaalsuseks.

Varasügisest saati on blokk olnud püsiva võimupuuduse all, mis on viinud tarbijate arved rekordilisele tasemele. Rahva rahulolematust õhutanud kriisi süvendab veelgi Ukraina sõda, arvestades, et Venemaa on EL-i peamine gaasitarnija.

Eurooplased peavad aga majanduslikule koormale vastu seisma, sest Vladimir Putini agressioonile järeleandmine toob kaasa kõrgema hinna: liberaalse demokraatia lüüasaamise, hoiatas Timmermans.

“Me ei saa enam kunagi olla selle mehe ja selle režiimi meelevallas, kui asi puudutab meie energiavarusid ja seda saab teha suhteliselt kiiresti. See saab olema valus,” ütles ta.

Kuid Putin “ei peatu Ukrainal, kui me teda ei peata. Ta püüab oma nägemust maailmast meile kõigile peale suruda.”

Asepresident jagas imetlussõnu ukrainlaste julguse ja sihikindluse eest sõja ajal, kuid tunnistas, et “praegu [they] on suuresti jäetud nende endi jõupingutustele” ja et NATO sekkumine vägivalla peatamiseks oli “võimatu”.

“Kui me püsti ei seisa, võidab Putin”

Timmermans rääkis Euronewsiga samal ajal, kui ELi välisministrid kohtusid Brüsselis, et anda viimane lihv viimastele sanktsioonidele, mida ELi juhid isiklikul tippkohtumisel arutasid. neljapäeva õhtul.

Uus pakett on suunatud Venemaa finants-, energeetika- ja transpordisektorile, karmistab ekspordi, sealhulgas pooljuhtide kontrolli, ning piirab viisade väljastamist. Kokkuvõttes on EL-i eesmärk halvata vähemalt 70% Venemaa pangandussüsteemist, et lõigata ära vajalikud rahalised vahendid käimasoleva Ukraina invasiooni jaoks.

Meetmed kuulutati “enneolematuteks” ja “massiivseteks”, kuid varsti pärast nende otsustamist tekkisid kahtlused nende puudujääkide ja tõhususe suhtes.

“Kui kehtestate sanktsioonid ja need on väga kaugeleulatuvad sanktsioonid, siis te ei näe kohest mõju,” möönis asepresident. “Sa ei saanud seda sanktsioonidest oodata.”

Venemaa väljasaatmine SWIFTist, energiatehingute eest tasumiseks kasutatav rahvusvaheline süsteem, jäeti välja, kuigi see jääb valikuvõimaluseks. Radikaalne samm peataks praktiliselt igasuguse ELi ja Venemaa vahelise kaubavahetuse, mille väärtus 2020. aastal oli 174,3 miljardit eurot.

“On võimalus, et mõned liikmesriigid ei pidanud seda praeguses etapis mõistlikuks teha, kuid see on endiselt selge,” ütles Timmermans, näiliselt seda ideed toetades.

“Peaksime olema väga selged, et me ei hoidu juhtunut arvesse võttes kõige karmimatest sanktsioonidest. Euroopas käib sõda. Kas te kujutate ette isegi nende sõnade hääldamist?”

Timmermans mõistis kogu intervjuu vältel Putinit hukka Ukraina suveräänsuse rikkumise, Euroopa paremäärmuslike parteide rahastamise ja Lääne demokraatia õõnestamise eest.

“Euroopa pole viimase 30 aasta jooksul kunagi suutnud välja pakkuda ühtset ja terviklikku strateegiat Venemaa suhtes ning venelased on sellega mänginud,” kurvastas ta.

“Nii kaua, kuni me lepime selle häirega, kuni Euroopa peaministrid lähevad keset kriisi Moskvasse, et lihtsalt enda jaoks gaasileping sõlmida, niikaua, kuni see juhtub, naeravad venelased ja meie proovime. mängida üks eurooplane teise vastu,” lisas ta, viidates Ungari peaministri visiidile Viktor Orbán maksti Vladimir Putinile nädalaid enne sissetungi.

Timmermans ütles, et ainus viis Kremliga vastu astuda on säilitada lääne ühtsus ja demonstreerida demokraatlike väärtuste tugevnemist.

“See ei ole ainult sõda Ukrainas Ukraina pärast. See on ideoloogiline vastasseis demokraatia ja autokraatia vahel. Me seisame silmitsi kellegagi [Putin] kes ründab meie eluviisi, kes meie väärtusi. Ja kui me praegu nende eest ei seisa, siis ta võidab,» sõnas ta.

“Ma arvan, et Moskva üllatus on see, kui ühtsed me oleme ja et me ei ole enam nõus seda jama.”

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video