Euroopa Liit külmutas vastuseks Ukraina invasioonile Venemaa presidendi Vladimir Putini ja välisminister Sergei Lavrovi varad, lisades need kaks nime EL-i sanktsioonide nimekirja.
Meede tähendab, et ELis asuvatel pankadel keelatakse neile raha kättesaadavaks tegemine, kuigi see sõltub finantsüksuste koostöö tasemest.
Otsust kinnitas reede õhtul EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell.
“Venemaa peab nägema, et ta eraldatakse rahvusvahelisest kogukonnast,” ütles Borrell.
Putin on Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenka ja Süüria presidendi Bashar al-Assadi järel kolmas maailma liider, kellele EL on isiklikult sanktsioneerinud, märkis Borrell.
Selle nädala alguses karistas blokk 351 riigiduuma seadusandjat ja liiget Putini sisering.
Putinile ja Lavrovile aga ei kohaldata reisikeeldu – tavalist sanktsiooni, mis sageli kaasneb varade külmutamisega, et hoida diplomaatilised kanalid lahti.
Lääne diplomaatia piirangud on paljastatud piirikriisi ajal, mis on nüüdseks muutunud täieõiguslikuks sõjaks, kuigi Prantsusmaa president Emmanuel Macron vestles Putiniga veel neljapäeva õhtul.
Putini ja Lavrovi nimed jäeti sellest välja eelmine pakett sanktsioonidest ja jäi ebaselgeks, kas viimane parv, mida arutati neljapäeval an isiklik kohtumine EL-i liidritest, karistaks Venemaa valitsuse kahte kõige äratuntavamat nägu.
Sõjalise rünnaku tohutu kiirus on suurendanud drastiliselt survet lääneriikidele karmimate ja radikaalsemate karistuste väljatöötamiseks.
Neljapäevane esialgne meetmete kogum anti seejärel bloki välisministritele viimase lihvi andmiseks. Just nende ministrite arutelude käigus kerkis taas päevakorda Putini ja Lavrovi finantsvarade külmutamine kui teostatav variant.
Lõplik sanktsioonide kogum avalikustati reede õhtul pärast EL-i välisministrite kohtumist. Kogu pakett jõustub pärast selle avaldamist ELi ametlikus väljaandes.
“Me saavutame selles osas kokkuleppe täna. Ma arvan, et mõlemad nimed lisatakse teiste nimede pikka nimekirja,” ütles Iirimaa välis- ja kaitseminister Simon Coveney enne ministrite kohtumisele suundumist ajakirjanikele.
“Ma arvan, et see on õige asi, sest nemad on viimase nädala jooksul juhtunu osas peamised otsustajad.”
Coveney ütles, et Putini ja Lavrovi väljajätmine õõnestaks sanktsioonide usaldusväärsust, kuid lisatud reisikeelusid ei tohiks praegu laksu anda.
“Alati peab olema avatus dialoogile ja diplomaatilisele osalemisele ning kui see hõlmab reisimist, tuleb seda hõlbustada,” ütles ta.
Putini varade külmutamine on pigem sümboolne kui tegelikult karistav samm.
Putini isikut ümbritsev hämarus laieneb ka tema isiklikule rikkusele: vastavalt Fortune ajakiri, võib presidendi netoväärtus olla 70–150 miljardit dollarit. Jääb näha, kui palju sellest rikkusest ELi territooriumil hoitakse.
“Uskuge mind, ma ei ole härra Putini ja härra Lavrovi rikkuse saladuses. See ei ole minu kohustus. On inimesi, kes selle eest hoolitsevad,” vastas Borrell küsimusele, kuidas leida presidendi varasid, et need külmutada. .
Tippdiplomaat lisas, et kavandamisel on kolmas sanktsioonipakett, kuid vältis üksikasju avaldamast.
“Midagi pole laualt,” ütles ta. “Uurime kõiki võimalusi, olenevalt Venemaa käitumisest.”
Borrell kinnitas Venemaa väljasaatmine SWIFTistrahvusvaheline maksesüsteem, ei olnud praeguses paketis, kuid see oli “võimalus tulevaste läbirääkimiste jaoks alles jätta”.
Leave feedback about this