Majandus

Eesti krüptoplatvorm liigutas kriminaalide miljardeid

Rahapesu Andmebüroo alustas osaühingus Garantex Europe kohapealset kontrolli detsembris 2021. „Juunis 2021 Rahapesu Andmebüroo juhiks saades seadsin esimeseks ülesandeks kiiresti tuvastada kõrgema riskiga virtuaalvääringu teenusepakkujad, et nendes riskipõhiselt kohapealseid kontrolle alustada. Garantex Europe OÜ oli selgelt teistest eristuv, sest tema tehingute mahud olid ühes aastas üle 5 miljardi euro ning suur osa ärist ja klientidest oli seotud Venemaaga ja teiste kõrge riskiga riikidega,” ütles Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäeker.

Firma omanikeks on Stanislav Drugalev, Irina Chernyavskaya ja Aleksandr Ntifo-Siao. Garantexi krüptovaluutabörsi kaasasutaja ja juhatuse liige Stanislav Drugalev suri 2021. aastal Dubai sillalt alla kukkudes. Drugalev oli Vene juurtega.

Rahapesu Andmebüroo tuvastas järelevalve tulemusel puuduseid Garantex Europe OÜ rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise mitmetes kriitilistes aspektides. Puudulikud olid riskide juhtimise meetmed nii töötajate ebapiisavuse kui ka sisekontrolli läbiviimise osas ning puudulik oli nii riskiisu dokument kui ka sisemised protseduurireeglid. Samuti rikuti isikusamasuse tuvastamise kohustust üle 90% klientide puhul. Osa kliente, keda esitleti Rahapesu Andmebüroole füüsiliste isikutena, olid teisi kliente teenindanud juriidilised isikud, kelle käive ulatus mitmel juhul paarikümnest miljonist eurost kuni saja miljoni euroni.

Olulise puudusena ei teinud Garantex Europe OÜ Rahapesu Andmebüroole süsteemselt ja süstemaatiliselt rahapesu või terrorismi rahastamise kahtlusega tehingute kohta teateid. Rahapesu Andmebüroo tuvastas ka, et Garantex Europe OÜ kaudu liikunud vara oli seotud kuritegevusega või rahakottidega, mida on kurjategijad kasutanud ebaseaduslikel eesmärkidel.

„Garantex Europe OÜ taotles Eestist tegevusloa, kuid ei võtnud samme, et olla kursis siinsete mängureeglitega või neid sisuliselt täita. Sellistel teenusepakkujatel ei ole Eestis kohta. Samuti ei ole Eestis kohta teenusepakkujatel, kes kasutavad siinset jurisdiktsiooni ebaseaduslikel eesmärkidel,” lisas Mäeker.

Garantex Europe OÜ-l oli õigus virtuaalvääringu teenuseid pakkuda ajavahemikul 27.11.2020 kuni 24.02.2022.

31. detsembri 2021 seisuga oli Eestis välja antud 381 kehtivat tegevusluba virtuaalvääringu teenuse pakkumiseks, mida on maailmas ühe riigi kohta kõige rohkem. 23. veebruaril 2022 võttis Riigikogu vastu seaduseelnõu, millega karmistatakse turule sisenemise ja virtuaalvääringu teenuse pakkumise nõudeid.


Kommenteeri

Loe kommentaare

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video