Majandus

Euroopa jaeketid alustasid varude lõppemise hirmus populaarse toidukauba müügi piiramist

Ukraina ja Venemaa on koos suurimad päevalilleõli eksportijad maailmas, ainuüksi Ukraina vastutab 35-45% Euroopa Liidus rafineeritud päevalilleõli tootmise eest, kirjutab Euractiv.

Euroopa taimeõliliit Fediol hindab, et Euroopas on piisavalt töötlemata päevalilleõli varusid 4-6 nädala jaoks, aga kui varud ammenduvad, võib õlinappus kätte jõuda.

Päevalilleseemneõli on suuremahulise toidutootmise oluline koostisosa, mida kasutatakse laialdaselt hoidiste, kastmete, majoneesid ja pagaritoodete (nt küpsiste) valmistamiseks.

See on ka üks eelistatumaid praadimisvõimalusi hotelli-, restorani- ja toitlustussektoris ning võtmekomponent õlikeemia- ja energiatööstuses, näiteks biodiisli tootmisel.

Päevalilleseemneõlile on olemas alternatiivid, nagu rapsi-, kookos-, palmi- ja sojaõli, kuid kogu taimeõli sektor kogeb hinnatõusu, ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) taimeõli hinnaindeks on viimastel päevadel järsult suurenenud ja jõudnud rekordilise 8,5 protsendini.

Seepärast on mõnedes riikides hakatud piirama õli müüki inimese kohta. Näiteks Hispaanias lubatakse korraga osta 5 liitrit inimese kohta.

Samas rahustab Hispaania toiduõli liit, et praegu veel muret ei ole. “Lühiajaliselt ei tohiks probleeme olla,” ütles Hispaania toiduõliliidu juht Primitivo Fernández.

Ka Itaalias on asutud müüki piirama. Kuna Itaalia varud on lõppemas, on mõned riiklikud jaemüüjad, nagu Coop, Eurospin, Famila ja Mega, alustanud seemneõli normeerimist Liguuria, Toscana ja Veneto piirkondades.

Mõnes Toscana supermarketis on klientidel võimalik osta vaid viis üheliitrist pudelit päevalilleseemneõli ja kaks üheliitrist pudelit maisiseemneõli.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video