Majandus

Kes on Ukraina rikkaim inimene?

Praegune olukord Ukrainas on šokeeriv, Venemaa alustas täiemahulist sissetungi suveräänse Euroopa riigi vastu. Eeslinnadesse visatakse pomme ja tulistatakse, hirmutades ja tappes süütuid tsiviilisikuid. Ukrainas on vähemalt tosin miljardäri. Mis on teada Ukraina rikkaima kodaniku kohta? Kes ta on ja kuidas on ta teeninud varanduse? Kuidas on ta reageerinud Venemaa sissetungile Ukrainasse?

Ukraina rikkaima kodaniku netoväärtus on vähenenud

Ukraina rikkaimaks kodanikuks on Rinat Ahmetov, kelle netoväärtuseks on 6 miljardit dollarit, mis on tema lähiajaloos üks madalaimaid. Ainuüksi viimase kahe kuuga on tema netoväärtus vähenenud üle 5 miljardi dollari.

Varanduse on Ahmetov teeninud tänu oma ettevõttele System Capital Management (SCM). SCM on suur tööstusettevõte. SCMile kuulub ka telekommunikatsiooniettevõte, pank, kinnisvara ja eraraudtee.

Viimaste aastakümnete jooksul on Ahmetov ja SCM olnud erakordselt väärtuslike varade riiklikul enampakkumiseks ainsaks pakkujaks. Ahmetovi algus ärimaailmas võis olla seotud organiseeritud kuritegevusega. Nimelt süüdistas politsei tema esimest äripartnerit Akhar Braginit pikka aega maffiapealikuks olemises. Bragin hukkus 1995. aasta jalgpallimatšil pommiplahvatuses. Ahmetov päris täielikku kontrolli impeeriumi üle, mida nad varem jagasid Braginiga.

Ahmetov on olnud Venemaa suhtes sõbralik, kuna toodab korralikku raha, müües põhjanaabritele energiat ja tooraineid. Sõprus on tekitanud pingeid presidendi Zelenskõiga, kes süüdistas eelmise aasta novembris Ahmetovi riigipöördekatses koostöös Venemaaga.

Reaktsioon Venemaa sissetungile

Ahmetov on praegu ebamugavas olukorras. Ta ei tee ainult äri Venemaa ja Vene rahvaga, vaid ka tema söe- ja teraseimpeeriumid asuvad suures osas Luganskis ja Donetskis.

Tema reaktsioon sissetungile on siiani keskendunud peamiselt sõja mõjule Ukraina äriringkondadele. Päeval, mil algas Vene sissetung, avaldas Ahmetov avalduse: „Sissetung nõuab, et oleksime võimalikult ühtsed – valitsus, äri ja iga Ukraina kodanik. Ühtsus on praegu riigi ellujäämise küsimus. Praegu vajab Ukraina riigi rahanduse stabiilsust rohkem kui eales varem. Ettevõtlus peab täitma oma rolli ning riiki aitama. SCM maksab ettemaksuna 1 miljardit grivnat. Tahan rõhutada, et äri jätkab 2022. aasta plaanide raames tehtud investeeringutega, hoolimata sellest, milliste kohutavate stsenaariumitega me hetkel silmitsi seisame. See hõlmab investeeringuid ka Mariupoli. Olen juhendanud juba sihtasutust abistama evakuatsiooni, ravite ja kõige muu vajalikuga. Teeme kõik, et hoida ära humanitaarkatastroofi.”

Mariupol on Donetskist suuruselt teine linn, mis sisuliselt tänapäeva sõja rindejoon, kust vaid 10 kilomeetri kaugusel asuvad Vene väed. Ahmetov on hetkel oma kodus Londonis, mitte Ukrainas. Londonis on Ahmetovil üks maailma kallemaid eramuid. 2011. aastal maksis ta oma Londoni katusekorteri eest One Hyde Parkis 213 miljonit dollarit, selle renoveerimisele kulutas ta veel 120 miljonit dollarit.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video