Meetmed moodustavad neljanda sanktsioonide komplekti, need on kooskõlastatud ka USA ja teiste G7 liitlastega, vahendas Reuters.
Koos teiste lääneliitlastega, sealhulgas USA-ga, tühistab Euroopa Liit Venemaa eelisseisundi kaubanduse alal. See samm avab edasistele karistusmeetmetele ja võib tulevikus asetada Venemaa samale pulgale Põhja-Korea või Iraaniga.
Von der Leyen lisas, et EL töötab selle nimel, et peatada Venemaa liikmeõigused juhtivates maailma ühisinstitutsioonides, näiteks rahvusvahelises valuutafondis ja maailmapangas.
“Me tagame, et Venemaa ei saaks neilt rahastamist, laene ega muid hüvesid,” ütles Von Der Leyen.
G7 liitlased püüavad järgmisel nädalal koordineerida Putini käsilaste edasist karistamist ning tagavad, et Vene eliit ei saaks kasutada krüptovarasid sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks.
EL-i tippdiplomaat Josep Borrell lisas, et teeb ettepanekuid rohkemate Venemaa oligarhide, ärimeeste ja ettevõtete musta nimekirja kandmiseks. EL on juba karistanud kümneid inimesi reisikeeldude ja varade külmutamisega.
Borrell ütles, et uued sanktsioonid tabaksid terasetööstuses tegutsevaid inimesi ja teisi, kes pakuvad Vene riigile finantsteenuseid ja sõjatehnoloogiat.
“Nende sanktsioonidega jätkame oligarhide, režiimiga seotud eliidi, nende perekondade ja prominentsete ärimeeste jälitamist, kes on seotud majandussektoritega, mis pakuvad režiimile märkimisväärset tuluallikat,” ütles Borrell, täpsustamata, millal uued nimekirjad võiks vastu võtta.
Praegu pole teada, kas näiteks jalgpalliklubi Chelsea omanik Roman Abramovitš langeb Euroopa sanktsioonide alla. Suurbritannia külmutas neljapäeval tema varad.
Euroopa Liit keelab konkreetselt EL-i luksuskaupade ekspordi Venemaale, mis on mõeldud hoobiks Venemaa eliidile.
Liit keelab ka uued investeeringud Venemaa energiasektorisse.
“See keeld hõlmab kõiki energia uurimise ja tootmisega seotud investeeringuid, tehnosiiret, finantsteenuseid jne – ja seega on sellel Putinile suur mõju,” ütles Von Der Leyen.
Leave feedback about this