Meelelahutus

PÖFFi elutööpreemia sai soome elukunstnik Vesa-Matti Loiri

„Väga andekas koomik, sügavalt traagiline näitleja, mitmekülgne muusik ning artist, kes on kümnete aastate jooksul pannud helisema südamed nii siin- kui ka sealpool Soome lahte. Väga südamlik ja soe inimene” – sedasi saaks iseloomustada Põhjamaade esimest tele- ja showstaari, jaanuaris 66. eluaastat tähistava Loiri tähtsust nii soomlaste kui ka eestlaste jaoks.

Vesa-Matti Loiri (s. 1945), kes on terve põlvkonna eestlaste jaoks olnud tõeline ikoon, on üles astunud ligikaudu 60 filmis ning paljudes telesarjades ja -saadetes. Oma esimese filmirolli tegi ta 1962 Mikko Niskaneni filmis „Pojat”.

Tema tuntuim filmiroll on Uuno Turhapuro, keda ta on kehastanud 20 filmis. Enamikus oma filmidest töötas ta koos Spede Pasasega, kes oli „Turhapuro”-filmide stsenarist ja režissöör. Kuus Vesa-Matti osalusel tehtud filmidest püsivad siiamaani Soome edukamate filmide esi-20 edetabelis ning on meelitanud kinodesse 3,7 miljonit vaatajat ehk umbes 2/3 kogu Soome rahvaarvust.

Loiri on oma filmirollide eest pälvinud ka mitu Soome filmiauhinna Jussi preemiat, ühe viimastest auhindadest sai ta 2003. aastal Brüsseli sõltumatu filmide festivalil rolli eest Soome hittfilmis „Pahat pojat”.

Muusikuna on Loiri välja andnud hulgaliselt plaate, mida on ostetud ligikaudu miljon eksemplari, ning võitnud nende eest ka arvukalt kodumaiseid muusikaauhindu. Ta esindas Soomet 1980. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Hollandis.

1988–1991 oli tal televisioonis autorisaade „Vesku show”.

2003. aastal pälvis ta veel koomiku elutööauhinna ja 2009. aastal Jyrki Hämäläise auhinna.

Mika Kaurismäki väntas Vesa-Matti Loirist dokumentaalfilmi „Vesku”, mida PÖFFil on võimalik näha 25. novembril kinos Sõprus, 27. novembril Tartu Cinamonis ja 30. novembril kinos Artis. PÖFFi raames toimub filmi rahvusvaheline esilinastus.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video