Uudised

FOTOD | Eesti bussijuht ootas Rumeenia-Ungari piiril 18 tundi, et sõjapõgenikega üle saada: „Ungari poolel lihtsalt jalutatakse, vaadatakse ringi”

Elmet jõudis koos kümmekonna põgenenud ukrainlasega öösel kella ühe ajal Rumeenia-Ungari piirile, kus teda ootas aga ebameeldiv üllatus. Rumeenia pool olid tohutud järjekorrad ning Ungarisse lasti busse ja autosid teotempos. „Selline see meie Euroopa liikumisvabadus ongi,” ütles Elmet, kelle sõnul teevad ungarlased justkui kõik selleks, et ukrainlasi mitte üle piiri lasta.

„Näeme, kuidas see töötegemine siin käib. Lihtsalt jalutatakse, vaadatakse ringi, samal ajal, kui inimesed siin vaevlevad.”

Elmeti sõnul ei kontrollita Rumeenia pool väljaminevaid sõidukeid üldse ja suhtumine on sõbralik. Punane Rist pani üles telgi ning jagab põgenikele sooja suppi, kohvi, teed ja vett. „Viivitus tulebki Ungari poolelt,” ütles Elmet, kelle sõnul on kuuldavasti asi selles, et ukrainlastelt nõutakse lisapaberite täitmist Schengeni alale sisenemisel.

„Arvan, et enamik ei tahagi Ungarisse minna. Minu ees on Saksamaa buss, nägin Itaalia bussi. Kõik tahavad lihtsalt läbi Ungari sõita,” rääkis Elmet.

Elmet arvas kella 15 ajal päeval, et läheb veel kolm tundi aega, kuigi piir oli 20 meetri kaugusel. Tema ennustus läks peaaegu täppi: kella 18 ajal olid nad järjekorras järgmised, aga 19 ajal alles kontrolliti põgenike passe. Bussijuhi sõnul läheb Ungaril ühe bussitäie põgenike kontrollimiseks 2-3 tundi aega.

Elmetil on plaan veel Ungarist paar inimest peale võtta, enamik põgenikke tuleb aga Poolast. Põgenikke ära tooma saatis Elmeti Elmo Rent, kuna need on firma klientide perekonnad, enamjaolt naised ja lapsed. Eesti aerutamisföderatsioon oli Elmetilt palunud võtta Poolast peale ka Ukraina aerutamiskoondise.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video