Uudised

VIDEO | Kõlvart: Tallinn loob sõjapõgenikest Ukraina lastele ajutiselt uue kooli

Vastuvõtukeskusest saab sõjapõgenike esmane peatuspunkt Tallinnas, kus nad registreeritakse, koroonatestitakse, antakse esmast terviseabi, kaardistatakse pere vajadused, määratakse majutuskoht, varustatakse hügieenitarve ja muu hädavajalikuga, tehakse esmast psühholoogilist nõustamist ning selgitatakse töötamise võimalusi. Eesti on andnud ajutiselt kõikidele Ukraina kodanikele siin seadusliku viibimisaluse ja ligipääsu tööturule.

Lisaks rääkis linnapea Mihhail Kõlvart, mis saab Tallinnasse põgenenud Ukraina lastest. „Kõigile lastele peab olema võimalus käia koolis ning koostöös erasektoriga loome neile ka vaba aja veetmise võimalused,” ütles Kõlvart.

Tallinn plaanib Ukraina lastele luua projektipõhiselt eraldi kooli, kus saaksid õppida kõik Ukrainast tulnud lapsed, sõltumata vanusest. „Võib-olla leiame põgenike seast ka õpetajaid, kes saavad ukraina keeles õpetada,” loodab Kõlvart. „Praegu aga saame läheneda iga õpilase puhul eraldi. Kelle puhul näeme, et on valmisolek õppida tavakoolis, saame ka kooli suunata.”

Ei saa oodata, et eesti keele kolme kuuga suhu saaks

Järgneva kolme kuu jooksul tuleb mõelda selle peale, kuidas Ukraina lapsed lähevad siin 1. septembrist tavakoolidesse, märkis Kõlvart. „Selleks ajaks peavad nii koolid kui õpilased valmis olema.”

Linnapea sõnul käivad juba praegu ukraina rahvusest lapsed nii vene- kui eestikeelsetes Tallinna koolides. „Praegu on olukord muidugi teine, lapsed on traumeeritud, me ei saa neile täiendavaid pingeid luua,” ütles Kõlvart. „Õppeaasta lõpuni on kolm kuud ja oodata, et nad selle aja jooksul suudaksid üheaegselt õppida uut keelt ja õppeaineid, pole adekvaatne.”

Ukraina keelt kõnelevaid õpetajaid loodab linn leida eelkõige põgenike seast. „Pole välistatud, et ka meie koolides on need õpetajad olemas,” ütles Kõlvart ja lisas, et ta arvab, et osale Ukraina lastele sobivad ka venekeelsed õpetajad.

Pärast projektipõhist kooli Ukraina lastele peab Kõlvarti sõnul olema valmisolek lapsed 1. septembrist suunata tavakoolidesse. Linnapea sõnul tuleb siis igale lapsele juhtumipõhiselt läheneda, et neile kõige sobivam keskkond leida.

Ent miks ei võiks „projektikool” 1. septembrist jätkuda? Kõlvarti sõnul sõltub see sellest, kas lapsed on valmis tavakooli minema. Lisaks pole teada, kas põgenikud saabuvad siia kõik järgneva kuu või hoopis poole aasta jooksul. Iga uue põgenikuga jõutakse ringi algusesse tagasi.

Praegu pole linnavalitsus valinud, kuhu uus projektipõhine kool tuleks. „Võimalik, et valime põhikooli, kus on päevasel ajal vabad klassid,” ütles Kõlvart.

Projektipõhine kool plaanitakse avada esimesel võimalusel.

Tallinna maksimaalne võimekus – 18 000 põgenikku

Kõlvart rääkis pressikonverentsil ka sellest, et Tallinn suudaks vajadusel vastu võtta 18 000 sõjapõgenikku juhul, kui siin pole paralleelselt kriisi. Ta rõhutas, et 18 000 põgeniku majutamine oleks lühiajaline lahendus, kuna nii suurt hulka inimesi on raske kvaliteetselt majutada. See tähendaks ajutist majutamist spordisaalides, aga Tallinna soov on majutada inimesi „normaalsetes elutingimustes”. Kõlvarti sõnul on plaan Ukraina sõjapõgenikke majutada hotellides.

„18 000 on äärmus,” ütles Kõlvart. „Kui see juhtub, et korraga tuleb nii palju inimesi, siis see poleks kõrge kvaliteediga vastuvõtt. Aga see võimalus on olemas, stsenaarium on läbi mõeldud, elukohad fikseeritud.”

Kõlvart aga loodab, et sellist vajadust ei tule ning põgenikke saab vastu võtta süsteemselt läbi vastuvõtukeskuse.

„See pole periood, vaid uus reaalsus. Need inimesed jäävad siia pikemalt,” ütles Kõlvart sõjapõgenike kohta.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video